magnifisonz.com /
Горещ ден в Рио де Жанейро.
Двама мъже седят в бар Велосо близо до плажа на Ипанема и пият бира “Брахма”.
Тогава покрай тях минава красива кариока с дълга черна вълниста коса, златен загар и зелени очи. Това е 18-годишната Елоиза Енеида Менесес Паис Пинто, която тъкмо се прибира от училище.
Двамата мъже са композиторът Карлос Жобим и поетът Винисиус де Мораес.
Според легендата, когато Елоиза минава покрай тях те композират песен, направо върху салфетките в заведението.
Дали това е истината или е просто красива легенда – можем само да гадаем, но е факт, че двамата се опитват да напишат заедно музикална комедия с работно заглавие “Дирижабъл”. Сюжетът се върти около мъж, който посещава Бразилия по време на карнавала в Рио и се впечатлява, разбира се от красивите момичета по бански. Нещо обаче липсва – вдъхновение.
Тогава след ден в бара се ражда именно тази песен.
Комедията може и да не се случва, но музикалната тема и текстът са факт. Те обаче също са незавършени. Липсва нещо, което да отличава идеята от всичко останало, което може да се чуе по радиото.
Песента трябва да попадне в ръцете на човека, който наистина да я създаде. И това е Жоао Жилберто, бащата на стила боса нова.
Жоао Жилберто е роден на 10 юни 1931 година в Жуазейру, Бразилия.
Започва да се занимава с музика още на 14-годишна възраст, като първата му китара е подарък от дядо му.
Бащата е категорично против Жоао да се занимава с музика. Това обаче изобщо не спира момчето от мечтата му да стане професионален музикант, дори напротив.
Той напуска родния град и отива в Салвадор, Баия, за да изучава музика.
Три години след като започва следването си обаче, той напуска учебното заведение, защото се чувства прекалено ограничен, а той иска да изследва и създава нови хоризонти в музиката.
Така Жоао се мести в Рио и се сближава с композитора Карлос Жобим.
Жобим е изумен от Жоао – той е невиждан перфекционист, който прави невероятно звукоизвличане с китарата. По време на записи в радиото на песента “Роса Морена”, Жоао кара изпълнителят да повтори песента 28 пъти, защото не харесва начина, по който звучи “о” в “Роса”.
Освен това, младият мъж не свири с перце, а с пръсти. Смесва няколко стила – самба, джаз, звученето на града и улиците на Рио.
През 1958 година китаристът влиза в студиото с Елизет Кардозу. Песните, написани от вече познатата двойка – Мораис и Жубим са изпълнени от Жоао Жилберто.
Така за света се ражда един напълно нов стил – боса нова. А неговият баща е геният на китарата – Жоао Жилберто.
“Момичето от Ипанема”
Мораис и Жубим имат прекрасна мелодия и текст след онзи горещ следобед в бар Велосо. Нещо обаче не достига. Така идеята попада в ръцете на Жоао Жилберто.
В звукозаписното студио им хрумва идеята да добавят и част на английски. Има само една певица, която може да пее на този език – и това е Аструд Жилберто, първата съпруга на Жоао.
Така една кариока вдъхновява песента, а другата, Аструд я пее за целия свят.
Жоао обаче пречупва и текста, и музиката през неговия уникален поглед за стил, който превръща мелодията във визитна картичка.
Към инструментала е включен и саксофониста Стан Гец.
С мекия, почти детски глас на Аструд и акордите на Жоао, синкопите, чийто ритъм напомня на шума на вълните от плажа на Ипанема, се ражда една от най-известните песни в историята на музиката и образеца на стила боса нова.
Албумът “Момичето от Ипанема” става един от най-продаваните дискове света.
Стилът боса нова става част от световното културно наследство, а неговият създател – Жоао Жилберто е носител на множество награди, сред които и най-престижната в света на музиката – “Грами”.
Бащата на боса нова си отиде на 7 юли 2019 година, на 88-годишна възраст.