Създателите на най-популярната интернет търсачка „Google“ Сергей Брин и Лари Пейдж не са искали да станат милиардери, а просто да създадат удобен и бърз начин за търсене в световната мрежа, разкрива книгата „Историята на Гугъл“, написана от носителя на наградата „Пулицър“ Дейвид Вайс и Марк Малсийд. Тя вече се разпространява на българския книжен пазар.
В сряда във видеоконферентна връзка в посолството на САЩ в София Вайс разказа любопитни факти за създателите на една от най-проспериращите компании в световен мащаб.
Сергей Брин, от руски произход, и Лари Пейдж през 1998 година напускат Станфордския университет, където са докторанти по компютърни науки, за да се съсредоточат върху основния си проект – нова интернет търсачка.
Названието търсачката „Google“ дошло случайно и подобно на името на една от най-великите рокендрол групи „Beatles“ e със сгрешен правопис. Името на групата от Ливърпул означава бръмбари, но правописът й на английски би трябвало да бъде „Beetles“. Аналогичен е и случаят с „Google“, чийто правилен правопис е Googol и обозначава термин за безкрайно число.
Както повечето от най- успешните компании от силиконовата долина „Google“ е тръгнал от мизерен гараж, а не от скъп офис. След подобрения по първоначалния вариант на търсачката Брин и Пейдж се опитали да я продадат на различни компании за 500 000 долара, но нито една от тях не са съгласила да придобие търсачката. Впоследствие двамата намират инвеститори, развиват компанията и за по-малко от 10 години я превръщат в най-успешната интернет компания. Историята е кратка и характерна за силиконовата долина.
„Google“ има все повече власт. Ако не играят честно, обаче ще завършат като „Microsoft“ , срещу които са заведени много дела“, коментира Дейвид Вайс.
Интересно е обаче разбирането на Брин и Пейдж за интернет рекламата. И до сега на основната страница на търсачката няма реклами. Резултатите при търсене пък не се смесват със спонсорирани връзки, а се подреждат по значимост. Платените връзки излизат отделени от реалните резултати на търсенето, при това независимо от платената сума, те се подрежат по популярността им сред потребителите на търсачката.
В момента компанията успява да привлича най-добрите специалисти от IT сектора. Служителите на компанията имат право по един ден в седмицата да работят по проекти, от които лично се интересуват, а не са им работно задължение. Въпреки това тази работа също им се заплаща.
Именно в тези „свободни“ дни са създадени и едни, от най-значимите проекти на компанията като Gmail. Към момента 70% от ресурсите на компанията се отделят за подобрения на търсачката, а 30% за иновации.
Най-новите амбиции на компанията са създаването на виртуална библиотека на цялата световна литература и „гугълиране“ в човешките гени. Бъдещето на „Google“ е трудно за предсказване предвид темповете с които се развива интернет бизнесът, но е ясно, че двамата основатели на компанията Сергей Брин и Лари Пейдж имат договор да продължат да работят заедно най-малко още 10 години.
Вече дори има официален глагол в английския език „google“, което ще рече да потърсиш дадено нещо в Google. Компанията има интересна история и в следващите редове ще ви представим най-важните елементи от нейното развитие от малка компания до интернет гиганта днес.
Google е основана през 1996 година от двама студенти в “ Станфорд“ – Сергей Брин и Лари Пейдж. Двамата младежи виждат нуждата от интернет търсачка, която да улеснява хората в намиране на подходяща информация в определени уеб сайтове.
1998 е годината на първото странично финансиране на Google. 100 000 долара биват инвестирани от Анди Бечтолшайм, собственик на компanията Sun Microsystems. До края на годината още три големи инвеститора влагат по около 100 хиляди долара в развитието на Google (единия от тях е Джеф Бизос, основател на Amazon).
1999 – Google получава инвестиции в общ размера на 25 милиона долара, главната част от които идват посредством участието на компанията Kleiner Perkins Caufield & Byers. През същата година компанията се мести в силиконовата долина Паоло Алто (Калифорния).
През 2001 година Google получава патент за своята търсачка и механизмът й на работа.
През 2005 година компанията бележи израстване със 700% в сравнение с последните и 5 години на обема на работа и оборот.
През 2009 година Google.com бележи първия си милиард посетители за период от 30 ни. Междувременно се създават много от днешните приложения на платформата (maps, docs, translator и други).
В периода 2010-2013 година Google инвестира в най-различни проекти, свързани както с уеб, така и с offline начинания.
2014-2016 Google вече е тотален хегемон на пазара на търсене, както и на други услуги, които предлага напълно безплатно. Рекламната му мрежа за издатели и рекламодатели е най-популярната в цял свят и носи милиарди приходи всеки месец.