magnifisonz.com /
Братята Борис и Аркадий Стругацки са не просто едни от най-известните писатели-фантасти. В своите романи за бъдещето те отговарят на вечни въпроси – как да направиш правилния избор, как да намериш себе си и да не се изгубиш в огромния свят.
С дълбоките си философски размишления братя Стругацки в продължение на много години са кумири и духовни учители за милиони хора.
Сред най-известните им произведения са „Трудно е да бъдеш бог“, „Хищните вещи на века“, „Понеделник започва в събота“, „Обитаемият остров“, „Милиард години до свършека на света“, „Бръмбар в мравуняка“, „Пикник край пътя“ (по мотиви от който е създаден прочутият филм на Андрей Тарковски „Сталкер“).
Подбрахме някои от най-ярките и мъдри цитати от техните произведения:
1. Точно така: Човек се нуждае от пари, за да може никога да не мисли за тях.
2. Където има милосърдие – това е възпитание. Където милосърдието липсва – това е дресировка.
3. Най-страшният противник е измисленият враг.
4. Главният бич на съвременния човек е самотата и отчуждеността.
5. Дали си луд или си влюбен, за медицината е едно и също.
6. Трябва да се радваме на успехите си скромно – сами със себе си.
7. Щастие за всички, даром, и нека никой да не си тръгне обиден!
8. Вълчицата казва на своите вълчета: „Хапете като мен“, и това е достатъчно; и зайката учи своите зайчета: „Бягайте като мен“, и това също е достатъчно, но човек учи детето си: „Мисли като мен“, а това вече е престъпление…
9. По-добре 20 пъти да сгрешиш за един човек, отколкото да се отнасяш с подозрение към всички.
10. Какъв е смисълът да си купуваш кола, за да се движиш по асфалта? Там, където има асфалт, няма нищо интересно, а там, където е интересно, няма асфалт.
11. Скептицизмът и цинизмът в живота са евтини, защото така е по-лесно и по-скучно, отколкото да се удивляваш и радваш на живота.
12. Губиш цели седмици в безсмислено бърборене, а когато срещнеш истински човек – нямаш време да поговориш с него.
13. Понякога се питам: за какво по дяволите тичаме толкова? За да изкарваме пари? И за какво са ни тези пари, щом ние ги изкарваме само за да тичаме отново.
14. Не всеки може да бъде добър. Това е талант, каквито са музикалният слух и ясновидството, само че много по-рядък.
15. Щастие е когато искаш това, което можеш, и можеш това, което искаш.
16. Какъв е смисълът да се говори за бъдещето? За бъдещето не се говори – то се прави.
17. Там където тържествува сивотата, на власт винаги идва черното.
(„Нашата „сивота“ е нашата пасивност. Именно при такива идват „черните“ – хора в черни раса, в черни мундири, в черни костюми с ослепително бели маншети. Те „знаят как трябва да се правят нещата“. Ние им вярваме и започваме да правим нещата „както трябва“. – обяснение на цитата от писателите).
18. Няма ясна граница между търпимост и равнодушие — търпимостта на практика е равнодушие в девет от десет случая…
19. Не в грохота на космическа катастрофа, не в пламъците на атомна война и дори не в хватката на свръхнаселеността, а в ситата, спокойна тишина свършва историята на човечеството.
20. Помислете, опитайте се да помислите какво можете да дадете на децата. Вгледайте се в себе си. Вие сте ги родили на този свят и ги осакатявате по свой образ и подобие.
21. Има нещо дълбоко нечестно в това, че предметите на хората живеят по-дълго от тях самите.
22. Всеки човек в нещо е гений, просто това гениално трябва да се намери.
23. Няма нищо невъзможно, има само малко вероятно.
24. Разумът има способността да използва силата на заобикалящия го свят без да го разрушава.
25. Побеждава не този, който умее да играе по правилата. Побеждава този, който умее в точния момент да се откаже от всички правила, да наложи свои правила, неизвестни на противника, а когато е необходимо – да се откаже и от тях.
26. Когато отивам в чужда страна, аз никога не питам добри или лоши са законите там. Аз питам само дали се спазват.
27. Хората са несъизмерими като безкрайности. Не трябва да твърдим, че една безкрайност е по-добра от друга.
28. Много хора твърдят, че човечеството отива към гибел, но нищо не могат да докажат. И в действителност после винаги се оказва, че този философски песимизъм е следствие от семейни проблеми или недостиг на парични знаци.
29. Винаги ще има невежи хора, които изпитват възхищение към своя поробител и ненавист към своя освободител. Това е така, защото робът много по-често разбира своя господар, дори и да е жесток – просто всеки роб отлично вижда себе си на мястото на своя господар, докато малко си представят, че са на мястото на безкористния освободител.