Дейм Агата Мeри Клариса Кристи (родена с името Агата Мeри Клариса Милър) е английска писателка, авторка на многобройни разкази, повести, романи идрами с криминален сюжет.
Следвайки традициите на Едгар Алан По, Артър Конан Дойл и Гилбърт Честъртън, тя създава много произведения, в които основни герои са старата дама госпожица Марпъл, комисар Батъл, полковник Рейс, Паркър Пайн, Томи и Тапънс, но най-популярен е белгиецът Еркюл Поаро. Публикува 66 криминални романа, 17 пиеси, включително и 6 романтични новели, написани под псевдонима Мери Уестмакот.
- Неопровержимата логика е характерна за маниаците.
- Безупречната репутация е първата необходимост за измамника.
- Политикът иска да остане на поста си винаги воден от най-висши подбуди.
- Разговорът е измислен, за да пречи на хората да мислят.
- Най-голямото преимущество на лекаря е в това, че не е длъжен да следва собствените си съвети.
- Смъртта създава предубедено мнение в полза на умрелите.
- В живота всеки трябва сам да си прави грешките.
- Има поговорка, че за мъртвите трябва да се говори или добро, или нищо. Аз смятам това за глупост. Истината си е истина. Ако е за въпрос, трябва да се сдържаме, когато говорим за живите. Те, за разлика от мъртвите могат да се засегнат.
- Красотата е единственото нещо, заради което си струва да се живее.
„Археологът е най-добрият съпруг за една жена. Колкото по-стара става, толкова той се интересува повече от нея.“
„Ако поставиш главата си в устата на лъв, не трябва да се оплакваш, в случай че един ден той я отхапе.“
„Красотата е единственото нещо, заради което си струва да се живее.“
„Времето е най-добрият убиец.“
„Всяка жена може да заблуди един мъж, ако иска и ако той е влюбен в нея.“
„За да напреднеш, трябва да започнеш“.
„Най-доброто време да планираш написването на книга е докато миеш чиниите.“
„Хората трябва да се интересуват от книгите, а не от техните автори“.
„Едно от най-хубавите неща, които могат да ти се случат в живота, е да имаш щастливо детство.“
„Човек не може да разпознае наистина важните моменти в живота, докато не стане твърде късно.“
„Със сигурност за всичко, което обичаме, трябва да платим някаква цена.“
„Никога не правете нещо за себе си, което другите могат да направят за вас.“
„Разговорът е измислен, за да пречи на хората да мислят.“
„В живота всеки трябва сам да си прави грешките.“
„Животът, сам по себе си, е една неразплетена мистерия.“
Биография
Агата Кристи е родена на 15 септември 1890 г. Учи пеене в Париж, работи като медицинска сестра. Омъжва се за Арчибалд Кристи през 1914 г., който е пилот в Кралския корпус и прекарва цялата Първата световна война във Франция. Там работи в диспансер, откъдето придобива задълбочени познания за отровите и ефекта им върху човешкото тяло. Затова и част от убийствата, описани в романите ѝ, са от отравяне. Първият си криминален роман, „Аферата в Стайлс“, пише през 1917 г. (Издаден е през 1920 г.). В този роман запознава читателите с белгийския детектив Еркюл Поаро, но продажбите на романа са толкова незначителни, че авторката не получава и пени хонорар. Всичко се променя с публикуването на „Убийството на Роджър Акройд“, издаден през 1926 г. Гениалният обрат на сюжета и изненадващата развръзка са същинска революция в улегналия жанр на детективските истории.
Първият й брак, с Арчибалд Кристи, завършва с развод през 1928 г. През 1930 г. се омъжва повторно за археолога Макс Малоуън, с когото остава заедно до смъртта си. По време на втория си брак Агата Кристи често придружава мъжа си на разкопките му в Ирак и Сирия. Местата от Близкия изток се превръщат в основна тема на книгите ѝ от този период. През 1955 г. Кристи става първият автор, получил наградата „Гранд Мастър“, на американските писатели на мистерии. Обявена е за кавалер на Ордена на Британската Империя през 1971 г. Самата тя не харесва адаптациите на романите си за кино и телевизия. Но през 1974 г. лично одобрява екранизацията на „Убийство в Ориент Експрес“, която спечелва на Албърт Фини номинация за наградата „Академи“ за образа на Еркюл Поаро.
Агата Кристи умира на 12 януари 1976 г. като най-известния в света автор на криминални истории.
Любопитни факти
- Тя фигурира в Книгата за рекорди на Гинес като най-продавания автор на художествена литература на всички времена. Пиесата й „Капан за мишки“, която все още се представя с голям успех в Лондон, е най-дълговечната театрална постановка в света.
- Творбите ѝ са преведени на 103 езика — повече отколкото тези на Шекспир.
- Тя страда от вид нарушение в процеса на писане, наречен дисграфия, заради което почеркът й е нечетлив. В резултат се налага да диктува всичките си романи.
- Книгата ѝ And Then There Were None бива преименувана няколко пъти. Оригиналното заглавие „Десет малки негърчета“ бива заклеймено като дискриминиращо от американската преса през 1970 г. Първата промяна в заглавието е през юли 1972 г., когато книгата бива озаглавена „Десет малки индианчета“, а когато и думата „индианец“ започва да се възприема като политически некоректна, книгата е преиздадена под заглавието „И тогава не остана никой“.
- Един от най-известните си романи „Убийство в Ориент Експрес“ Агата Кристи написва в стая 411 в хотел „Пера Палас“ в Истанбул, Турция. Стаята и хотелът стават известни с тази си слава и до днес са запазени в нейна чест. Същата стая вече не носи номер, а име – „Стаята на Агата Кристи“. Писателката наистина е пропътувала разстоянието Париж – Истанбул с Ориент Експрес, но личните ѝ спомени за това пътуване са отрицателни, оплакала се е от наличие на дървеници в спалното си купе.